۵ ویژگی شخصیتی مشترک افراد موفق!

۵ ویژگی شخصیتی مشترک افراد موفق!

‌‌“رسیدن به موفقیت شانسی نیست”. این یک جمله کلیشه‌ای است که همه ما بارها آن را شنیده‌ایم حتی خیلی از ما وقتی خواسته‌ایم دوست یا برادر کوچکترمان را نصیحت کنیم از این جمله استفاده کرده‌ایم. اما واقعیت این است که این نکته بظاهر تکراری و ساده هنوز برای خیلی از ما جا نیفتاده و آن را باور نکرده‌ایم. هنوز خیلی از ما دنبال یک شاه کلید طلایی برای موفقیت هستیم، دنبال یک راز یا یک نکته خاص که با دانستن یا انجام دادن همان بتوانیم یک‌شبه به بهترین جایگاه‌ها در حرفه و شغلمان برسیم، و باور نکرده‌ایم که لازمه موفقیت، وقت گذاشتن برای یادگیری یک مهارت، یا حرفه‌ای شدن در مهارت فعلی، یا استفاده از دانش روز و صبوری به خرج دادن در مقابل مشکلاتی است که سر راه هر کسب وکاری وجود دارد.

آیا افراد موفق ویژگی‌های منحصربه فردی دارند؟

در هر زمینه، شغل و رشته‌ای هستند افراد موفقی که واقعاً برای رسیدن به خواسته‌ها و رویاهایشان تلاش کرده‌اند، یک تلاش شبانه‌روزی و با جان ودل. اگرچه زمینه‌ها و ابعاد کارها و موفقیت‌ها متفاوت است اما ویژگی‌های مشترک بین افراد موفق کم نیست. ویژگی‌هایی که آنها را از دیگران متمایز می‌کند، و کمک می‌کند تا همیشه یک گام جلوتر از بقیه باشند. شاید بتوان گفت این ویژگی‌ها همان شاه‌کلیدهای طلایی هستند که همه به دنبالشان می‌گردند. اگر این سعی کنیم این ویژگی‌ها و صفات را در خود پرورش داده و درونی کنیم، به احتمال زیاد، در آینده دور یا نزدیک موفقیت‌های بزرگتری نصیبمان خواهد شد که شاید تا امروز فقط یک آرزوی دست‌نیافتی بنظر می‌رسید:

۵ ویژگی شخصیتی مشترک افراد موفق!

۱. هدف‌گذاری (Aspiration)

افراد موفق اهداف “مشخصی” دارند. این خیلی مهم است که ما به جای اهداف کلی و مبهمی مثل: “ثروتمند شدن”، اهدافی خاص، دقیق و تعریف شده برای خودمان داشته باشیم مثل این :”می‌خواهم طی دو سال آینده دو شعبه دیگر به فروشگاهمان اضافه کنم”. هدف کلی چیزی بیشتر از یک آرزو یا رویا نیست و دیگر نمی‌توان نام ” هدف”  روی آن گذاشت. هدفی دست‌یافتنی است که شفاف و مشخص باشد. وقتی هدف شفاف شد، امکان دستیابی به آن هم بیشتر می‌شود. چون اولاً، تبدیل به عوامل انگیزشی قوی و نیرومندی می‌شوند که حتی در شرایط سخت و دشوار هم فرد را مصمم و سرپا نگه‌ می‌دارند.  ثانیاً، این اهداف یک برنامه کاری برای شغل‌شان فراهم می‌کند وباعث می‌شود آنها هر روز یک برنامه مشخص و تعریف شده برای اجرا داشته باشند. وقتی موفقیت برای فرد دقیقاً تعریف شده باشد، می‌تواند اهدافش را به موارد قابل کنترل‌تری تقسیم کند که می تواند به صورت تدریجی برای رسیدن به آنها تلاش کند.

۵ ویژگی شخصیتی مشترک افراد موفق!۲. انگیزه (Drive)

یکی از بارزترین خصوصیات افراد موفق، انگیزه قوی آنهاست. تعیین اهداف عینی و دقیق یک چیز است و داشتن انگیزه و اراده کافی برای عملی کردن آنها چیزی دیگر. انگیزه همان اشتیاق و اراده راسخ درونی یا شور و حرارتی است که فرد را برای عملی کردن هدفش ترغیب می‌کند و به فرد تمرکز می‌بخشد تا بتواند تمام توجه و تلاش خود را در جهت پیشرفت خود به سمت تحقق رویاهایش که سوق دهد. یک فرد موفق و دارای انگیزه قوی خستگی‌ناپذیر کار می‌کند، زیرا توانایی‌های خود را باور دارد و با جدیت آن‌ها را دنبال می‌کنند.

۳.تمایل به یادگیری (Willingness to learn)

یکی دیگر از مهمترین صفات افراد موفق، تمایل آنها به یادگیری است. آنها ذهنی آزاد و باز دارند، سعی می کنند از هر شخص و موقعیتی که با آن مواجه می‌شوند، بیاموزند. آنها به خوبی می‌دانند که هر تجربه، فرصتی برای رشد فراهم می کند. هیچوقت خود را بی‌نیاز از یادگیری چیزهای نو نمی‌بینند.

افراد موفق وقتی چیزی را ندانند، ترسی از بیان آن ندارند. آنها واقعاُ به این جمله اعتقاد دارند که: “پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است” و بنابراین وقتی فهمیدند که جا برای یادگیری چیز جدید دارند، با انگیزه و پشتکار سعی می‌کنند دانش خود را ارتقا دهند. این پذیرا بودن ذهن آنها را چابک و زنده نگه می‌دارد. یادگیری مادام العمر آنها را دائماً در معرض ایده‌ها و الهامات جدید قرار می‌دهد. مطمئن باشید وقتی خود را غرق در دانش کنیم، در کار و حرفه خود به نقاط باورنکردنی می‌رسیم.

۴. صبر و بردباری (Patience)

برای رسیدن به موفقیت، صبوری هم لازم است. صبور بودن، خصوصیت اغلب کارآفرینان و افراد موفق در کار و زندگی است. شاید این ویژگی هیجان‌انگیزی نباشد اما بسیار مهم و ارزشمند است. خوب یا بد، موفقیت نیازمند زمان است و این خلاف میل ما انسان‌هاست. برای رسیدن به هر چیز ارزشمندی باید صبر و حوصله به خرج داد. زیرا موفقیتی که راحت و سریع بدست بیاید، زود هم از دست می‌رود!

۵ ویژگی شخصیتی مشترک افراد موفق!

افرادی که بخش زیادی از راه را رفته‌اند و دیگر با موفقیت فاصله‌ای ندارند بخوبی این مسئله را درک می‌کنند. چون آنها بارها شکست خورده و دوباره از جا بلند شده‌اند، بنابراین ترجیح می‌دهند ادامه راه را هم آهسته اما پیوسته طی کنند تا اینکه عجولانه عمل کرده و خود را به دردسر بیندازند، یا ناگهان متوقف شوند. صبر به آنها این امکان را می‌دهد که حتی در مقابل ناملایمات وسختی‌های گریزناپذیر پایدار بمانند. البته گفتنش راحت است، اما صبور بودن به این سادگی‌ها هم نیست. گاهی مشکلات آنقدر چالش‌برانگیز هستند که مقاومت نشان دادن غیرمکن بنظر می رسد. با همه اینها اگر در درازمدت بتوانید ویژگی صبر و شکیبایی را در خود پرورش دهید، پاداش بزرگ و دائمی بدست خواهید آورد.

۵. نظم و انضباط (Discipline)

موفقیت محصول ثبات قدم است. برای ثابت قدم بودن باید نظم و انضباط داشته باشید. مطمئن باشید اگر یک هفته سخت کار کنید و بعد دوباره بی‌انگیزه یا سست شوید، نتیجه خاص و باورنکردنی‌ای نخواهید گرفت. بسیاری از افراد موفق می دانند که داشتن یک برنامه روزمره یکی از کلیدهای تحقق بخشیدن به رویاهای بزرگشان است، چون این کار باعث می‌شود در تلاش خود ثابت قدم باشند.

هرکسی برنامه خاصی را به عنوان روتین برای خود تعریف می‌کند. نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه پیچید. با این حال، برخی از کارهای روتین افراد موفق ممکن است شامل صبح زود بیدار شدن، ورزش کردن، فیلتر کردن ایمیل‌ها قبل از شروع روز کاری، یا حتی نیم ساعت مطالعه روزانه برای آپدیت نگه داشتن خود باشد.

با ثبات و رعایت نظم و انعطاف پذیری و تلاش برای رشد و ارتقای دائمی، پاداش‌های زیادی در کار و زندگی خواهید گرفت. این یک ویژگی کلیدی است که به افراد اجازه می دهد تا نه تنها از موفقیت بلکه از گذر عمر در زندگی حرفه ای خود لذت ببرند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه