نقش وکیل و وکالتنامه در معاملات ملکی/املاک سوله

نقش وکیل و وکالتنامه در معاملات ملکی/املاک سوله

معامله خرید و فروش ملک همراه وکیل و وکالتنامه هر شخص حقیقی می تواند برای قرارداد خود وکیلی انتخاب نماید توصیه کلی ما این است که تا جای ممکن با وکیل مالک معامله انجام ندهید و سعی کنید با شخص مالک قرارداد را امضا کنید؛ با این حال اگر به هردلیلی مجبور شدید با وکیل فروشنده قرارداد امضا کنید، چند نکته را عایت کنید

وکالتنامه باید توسط دفترهای اسناد رسمی معتبر و یا سفارت خانه ها ثبت شده و مهمور به مهر برجسته باشد. وکالتنامه ای که توسط خود شخص نوشته شده باشد فاقد اعتبار است برای درک بیشتر: شخصی در یک صفحه با دست خط خود بنویسد فلانی وکیل من است و حق فروش ملک من را دارد این برگه قابل استناد نیست و نمی توان آن را بعنوان وکالتنامه تلقی نمود.

 

وکالت نامه چیست؟

وکالت از لحاظ ماهیتی، عقدی جایز است و با فوت یا جنون طرفین، اعتبار ندارد ، حتی اگر چند بار منتقل شده باشد.بنابراین قبل از انجام معامله باید به دفتر خانه ای که وکالت نامه را صادر کرده مراجعه کرده یا تماس بگیرید و از اصالت وکالتنامه مطمین شوید .ممکن است وکیل عزل شده ، انصراف داده و یا موکل فوت کرده باشد که در این شرایط وکالتنامه فاقد اعتبار است.همچنین میتوانید صحت و اعتبار وکالتنامه هایی که در کنسولگری های ایران در خارج از کشور تنظیم شده است را از طریق وزارت خارجه بررسی کنید.

وکالتنامه از دید عموم مردم

بیشتر مردم فکر می کنند اگر مالک،وکالت بلاعزل به نام آنها تنظیم کند، مالکیت ملک به آنها منتقل می شود. این یک باور اشتباه است. وکالت بلاعزل، صرفا به منزله نمایندگی و اجازه انتقال از طرف مالک به وکیل، بوده و به منظور انتقال مالکیت مورد وکالت نیست. هیچ کس نمی تواند با وکالت بلاعزل، ادعای مالکیت کند، مگر اینکه مالکیت بر طبق عقودی مثل بیع یا صلح یا هبه به او ، منتقل شده باشد.

وکالت بلاعزل، با انجام مورد وکالت، دو مقوله مجزا و جداگانه است و انجام مورد وکالت ، توسط خود مالک، منع قانونی نداشته؛ و مالک می تواند همان کاری را که به دیگری وکالت داده خودش انجام دهد و در این صورت عقد وکالت منفسخ می شود.

شرایط قانونی برای وکیل

همانگونه که خود شخص نباید ممنوع المعامله باشد و بلوغ عقلی داشته باشد این مسئله در رابطه با وکیل نیز صدق می کند وکیل باید دارای بلوغ عقلی باشد.بلعکس اگر خود شخص ورشکسته و یا ممنوع المعامله باشد، اعمال حقوقی وکیل هم بی اعتبار است ولو آنکه وکیل هیچ نوع ممنوعیتی نداشته باشد.

وکیلی که برای فروش ملک اقدام میکند باید دارای وکالتنامه معتبر بوده و در وکالتنامه مشخصات ملکی که قرار است فروخته شود درج شده باشد. اگر در وکالتنامه موضوع و مشخصات ملک مورد نظر ذکر نشده باشد .بنابراین لازم است در متن وکالتنامه قید شود که وکیل حق فروش کلیه املاک موکل خود را دارد. از انجام معامله بواسطه وکالتنامه های کلی که مربوط به اموال منقول وغیرمنقول موکل باشد و یا اینکه موکلین افراد متعددی مانند وراثتی و شراکتی باشند، خودداری گردد.

 

شرایط قانونی برای وکیل
شرایط قانونی برای وکیل

مواردی که در متن وکالتنامه میبایست به ان توجه کرد

در متن وکالتنامه می بایست به موضوع حدود اختیارات وکیل مشخص باشد برای درک بیشتر: ممکن است شخصی از جانب کسی وکالت داشته باشد و این وکالت فقط برای انجام امور اداری آن ملک داده شده باشد.در متن وکالتنامه می بایست علاوه بر حق فروش ، حق اخذ و مطالبه وجه و ثمن معامله را نیز داشته باشد در صورتی که در متن وکالت نامه حق اخذ ثمن قید نشود و تنها حق فروش قید شده باشد ، درصورت پرداخت وجه به وکیل، تعهد خریدار مبنی بر پرداخت وجه به مالک بر عهده خریدار باقی خواهد ماند به این معنی که وکیل می تواند در رابطه با فروش ملک تصمیم گیری و اقدام نماید ولی مبلغ حاصل از فروش ملک می بایست بدست خود موکل برسد.

موارد حقوقی در رابطه با وکالتنامه

در صورتی که شما به شخصی وکالت بلاعزل در فروش و نقل و انتقال داده باشید نمیتوانید نسبت به معامله صورت گرفته از جانب ایشان اعتراض نمایید.مگر اینکه بتوانید عدم رعایت مصلحت از جانب وی را به اثبات برسانید.اگر شما ملک را به وکیل نفروخته باشید، می توانید مبلغ فروش ملک را از وکیل مطالبه و دریافت کنید. همچنین این عمل وکیل ممکن است مصداق خیانت در امانت باشد و قابل شکایت در دادگاه خواهد بود. بهتر است از قبل از طرح شکایت، اظهارنامه ای به شخص وکیل فرستاده و از او پرداخت وجه را مطالبه کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

به بحث وارد شوید

یک دیدگاه در “نقش وکیل و وکالتنامه در معاملات ملکی/املاک سوله”

 • حسین

  سلام.
  ا گر کسی با وکالت بلاعزل معامله ای انجام دهد که دادگاه آن معامله را قبول نکند، باز هم می تواند با استفاده از وکالت معامله کند؟ در واقع با وکالت بلاعزل چند بار می توان معامله کرد؟

  پاسخ دادن
  • emad

   سلام
   در سوال شما متوجه قبول نکردن معامله ای که قاضی اشاره شده نشدم در صورت امکان توضیح بیشتری بفرمایین
   وکالت بلاعزل انتقال مالکیت با حق واگذاری میباشد که برای انجام معامله مورد وکالت در رابطه با فروش یکبار و برای اجاره بدون محدودیت قابل استفاده میباشد

   پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه